Az átlagos vízmélységek az egyes medencékben a következők: Abádszalóki-öböl: 2,5 m Sarudi-medence: 1,5 m Poroszlói-medence: 1,3 m Tiszavalki-medence: 0,7 m


A növényszabályozás indoka és háttere
Egy 2017-es kormányzati döntés a Tisza-tavat kiemelt turisztikai térséggé nyilvánította. Ennek következtében folyamatos és nagy értékű turisztikai berzuházások valósulnak meg a tó közvetlen környezetében, a tó körüli szálláshelyeken jelentősen nő a vendégészakák száma. Ezeknek a beruházásoknak a megtérülése azonban erősen függ a Tisza-tó állapotától, használhatóságától ezért rendkívül nagy felelősség és a nyomás hárul a tavat kezelő Közép Tiszai Vízügyi Igazgatóságra. A legfőbb gond, hogy a tó (illetve tározó) elvileg már túl van a tervezett életidején ezért fokozottan jelentkezik a tó feltöltődésével együtt járó hinarasodásával. Ez a jelenség, a növényállományok dinamikus változása, természetes velejárója az állóvizek életének. Bizonyos vízmélység felett a gyökerező növények nem képesek megélni, a nem tudnak a víz felszíne felé nőni. De egy bizonyos mélység alatt ez már nem okoz gondot nekik. A Tisza-tó egyes medencéiben ez a jelenség már jelentős gazdasági károkat okoz a horgászat, a fürdőzés és vízisportok akadályozása miatt. A Tisza-tó növényállományában bekövetkező faji- és mennyiségi változások a tározó rövid és hosszú távú hasznosítása szempontjából is egyre inkább aggodalomra ad okot. A 2000-es évektől a sulyom (Trapa natans) és a rucaöröm (Salvinia natans) tömeges jelenléte okozott problémát. A mechanikailag gyérített sulyom mezők helyén tömegesen jelentek meg más, alámerülő mocsári fajok, legnagyobb tömegben az érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum) és a nagy tüskéshínár (Najas marina). 2010-től kezdődően a nyílt vízfelületek jelentős részén, a korábban csak szálanként előforduló hínáros békaszőlő (Potamogeton perfoliatus) tömeges megjelenését is tapasztalni lehet különösen az Abádszalóki-medencében.
- A szükséges engedélyek beszerzése,
- A levágott növény-tömeg elhelyezése,
- Szűkös anyagi keretek,
- A feladat volumenéhez viszonyítva kis létszámú géppark okozzák.


A növényszabályozás kérdései, vizsgálati kérdések
Felsimerve a hinarasodási probléma gazdasági jelentőségét és szakmai kihívásait 2018. február 5-én a KÖTIVIZIG szakmai fórumot hívott össze amelyen az Ökológiai Kutatóközpont Tisza-kutató Osztálya, a Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszéke, a Hortobágyi Nemzeti Park és a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. szakemberei vettek részt. A szakmai fórum által megfogalmazott feladatok, hogy vizsgálni kell:- a vízi növényzet növekedését befolyásoló paramétereket: tápanyag, fény, vízszint.
- a Potamogeton perfoliatus hínár propagulum mennyiségét az Abádszalóki-medence üledékében.
- a feliszapolódás ütemét és mértékét.
- a Tisza-tó különböző téli vízszintjeinek hatását a propagulumok csírázóképességére.
- a növényevő halak szerepét a tározóban.
- A KÖTIVIZIG Regionális laboratóriuma által mért víz- és üledékkémiai adatok feldolgozása (hosszú-távú trendek, változások).
- A KÖTIVIZIG hidrológiai adatsorainak feldolgozása, összefüggések vizsgálata (vízjárás, vízhőmérséklet, stb.).
- Célirányos üledék vizsgálatok az Abádszalóki-medencében (üledékvastagság, növényi tápanyag tartalom stb.)
- Célirányos vizsgálatok Abádszalóki-medencében a P. perfoliatus propagulum dinamikájára vonatkozóan (mennyiség/m2).
- Autökológiai kísérletek tervezése (csírázóképesség, a csírázást befolyásoló környezeti paraméterek vizsgálata, hibernációs idő, kritikus hőmérsékleti tartományok).
- A kaszálások monitorozása és értékelése, alternatív kezelési eljárások kidolgozása.